Budowa domu i tynkowanie maszynowe, które jest głównym tematem tej strony, to połączenie kilku profesji. Pierwszym z nich jest budowniczy – musi on znać zasady wytrzymałości konstrukcji, umieć dobierać materiały i wykonywać obliczenia.
Drugim jest projektant – musi umieć opracować projekt, uwzględniając wszystkie wymagania swojego klienta. Trzeci to mistrz – musi wiedzieć, jak budować domy i inne budynki, a także umieć stosować różne technologie do prac wykończeniowych.
Polecamy: tynki i elewacje Kraków – firma budowlana LitBud
Tynkowanie istnieje od czasów starożytnych i nadal jest jedną z najbardziej powszechnych form wykańczania ścian podczas procesu budowy domu. Ręczne nakładanie tynku jest czasochłonne i wymaga dużych umiejętności, dlatego często proces ten jest automatyzowany poprzez zastosowanie specjalnych maszyn tynkarskich. Maszyny tynkarskie mogą być wykorzystywane do nakładania tynków podkładowych i wykończeniowych, a także do nakładania materiałów izolacyjnych, ogniochronnych i dźwiękochłonnych.
Ważne etapy przygotowania tynku:
1. Wymieszanie tynku z wodą zgodnie z instrukcją producenta;
2. Przygotowanie specjalnego narzędzia do mieszania (najczęściej jest to wiertarka z przystawką do mieszania);
3. Przygotowanie kuwety lub wiadra, w którym umieścimy wymieszaną zaprawę;
4. Przygotowanie kielni do nakładania zaprawy na ściany;
5. Przygotowanie leja (pojemnika w kształcie lejka) do wsypywania zaprawy;
6. Przygotowanie narzędzia do usuwania pęcherzyków powietrza w gotowej warstwie (najczęściej jest to pędzel).
Jakie jest zastosowanie tynku cementowego w budownictwie? Tynk cementowy to powłoka z zaprawy cementowej nakładana na murowaną lub ceglaną powierzchnię roboczą. Stanowi on gładkie i twarde podłoże do malowania, wykonywania posadzek i dekoracji.
Jakie są zalety tynku cementowego?
Stanowi twardą powierzchnię odporną na ścieranie.
Chroni mur przed działaniem czynników atmosferycznych.
Twarde wykończenie stanowi dobre podłoże pod malowanie lub spoinowanie.
Jak nakłada się tynk cementowy?
Tynk cementowy składa się z cementu portlandzkiego, piasku, wody i czasami niewielkiej ilości plastyfikatora poprawiającego urabialność i zmniejszającego pękanie. Proporcje składników w mieszance zależą od rodzaju wykonywanej pracy. Typowa mieszanka do ogólnego zastosowania to 1:4 (cement: piasek). Ilość wymaganej wody należy określić na podstawie prób, gdyż zależy ona od ilości wody wchłoniętej przez powierzchnię muru, rodzaju i uziarnienia użytego piasku itp.
Do prac wewnętrznych należy używać czystej wody, wolnej od olejów, kwasów, zasad itp. Do prac zewnętrznych należy używać czystej, świeżej wody, wolnej od substancji szkodliwych, takich jak sól i wapno, które mogą powodować wykwity lub przebarwienia powierzchni tynku.